Randy Loyd
Randy Loyd

COST is important. Compare the price per pound of ground beef. Lean is usually $2-3 more per pound. If you give up ground beef, then the cost of chicken breast, fish, or pork is substantially more. It's hard in today's economy to pay 30% plus more for the same amount of food. I agree with Sharon in that who wants to eat beans and rice everyday? I do like them, but not that much.

Jose David
Jose David

sip

Deshan Irendra de Silva

Dear Friends only more 39 day's to be left hurry up sign and invite your friends also to sign this.......help us to reach our goalhttp://www.causes.com/actions/1713441-the-sri-lanka-instead-of-rule-of-law-being-in-danger?recruiter_id=186483020&utm_campaign=sharebar&utm_medium=wall&utm_source=fb.

Ken Harvest
Ken Harvest

Education about what cheep bad food is and what normally priced good food is , as well as overpriced food , I don't think anyone really researches what is in the pre-made food ( food that has been processed for easy meals). Education is what is needed to fuel the availability, whether its home grown or commercially available , and to know how the food is made, for example Genetically modified , or additives that remove good health, yea its Education.

Cuongnguyenduc NhưngtrongmọiDiễnđ

I don't think it costs more to eat healthier, too :(

Cody Riddle
Cody Riddle

groceries are just to damn exspencive these days.

Rosa Bennett
Rosa Bennett

Cheap good food is hard to find............

Alan Thomas
Alan Thomas

sure they may be cheaper but who wants to eat beans rice n carrots, Im thinking green vegetables fruit, and rice beans etc, preparation is not the problem finding good healthy produce at an affordable price is.

Erich Pederson
Erich Pederson

Health is made expensive just like everything else worthwhile in our exploitive corporate culture.

Rad Arado
Rad Arado

Frankly, I don't think it costs more to eat healthier. Yes, a fast food burger may be cheaper than a salad, but a bag of dry beans, brown rice, or carrots is cheaper than both of them (per pound). If you aim for maximum cheapness you will find yourself steering away from processed foods, because the processing always adds a labor cost to the product. The main obstacle for me is finding time to prepare the healthy food myself.

See more comments…