Rajveer Samuel
Rajveer Samuel

Healthy food:
Breakfast - eggs, milk with coffee bacon or ham with toast and polished down with a glass of fresh orange/or nay other fruit juice.
Lunch - Freshly cooked mutton or fish or chicken with chappattis and lots of vegetables curd dal;(lintel) and half a bowl of salad.
dinner - baked fish or roasted chicken with boiled vegetables and a simple dinner roll folowed by a very smallglass of liquer.
Exercise and you are fit....
Fortunately we get everything fresh.

Lauren Sanchez
Lauren Sanchez

It's hard to know what foods are genetically modified, for many people that don't know just how to make that determination. Too bad y'all spent money against those efforts in California, "Kellogg’s (Donated $791k): Kashi, Bear Naked, Morningstar Farms, Gardenburger" http://www.organicconsumers.org/articles/article_26621.cfm.

Ingrid Kokshoorn
Ingrid Kokshoorn

I agree with Phil, GMO's, Monsanto and all genetically modified and pesticides that go into our food is unacceptable, homegrown is the best, but as I am unable to garden due to disability that is out of the question now. e.g. strawberries I love, homegrown were luscious and sweet, used nothing else but cow manure, at Supermarkets yuk, once in a blue moon can you find a nice juicy sweet strawberry, the rest are either small and tasteless or HUGE and tasteless like they have been in a coolroom...

I agree with Phil, GMO's, Monsanto and all genetically modified and pesticides that go into our food is unacceptable, homegrown is the best, but as I am unable to garden due to disability that is out of the question now. e.g. strawberries I love, homegrown were luscious and sweet, used nothing else but cow manure, at Supermarkets yuk, once in a blue moon can you find a nice juicy sweet strawberry, the rest are either small and tasteless or HUGE and tasteless like they have been in a coolroom for years; As for vegetables they are not as nice as they were 40 years ago, but the prices are higher still; I love my radishes, easy to grow if I could but in supermarkets very hard to get, just like looking for hen's teeth; e.g. cereal a box of Kellogg's Forest Berries for watching your weight costs $5.49 for a small box, lasts me for 2 weeks if I have it twice or three times a week, a family of 4 would have to fork out 4 approx. $12 a week, ridiculous, that is in Australian prices, eggs free range $6.00 a dozen, Flora 500gm $6.99 on special, not cheap to eat healthy, porridge is okay $5.60 for 10 sachets or make up from scratch is cheaper, two in our family cost for groceries, meat, fruit, veggies approx. $180-$245 per week on a pension not easy. A loaf of nice bread $4.50 cheaper no name $2.59 a sliced loaf. It all depends on how much one family can afford to live on that is the crux of the matter, we would all like to eat healthy, nutritious food but not everybody can, one last e.g. Aussie king prawns $32.00 a kg, from Asia $10 kg so what would a family buy the cheaper wouldn't they. I cook a lot from scratch because I am an old lady of 71 and have always cooked, maybe a takeaway once a week, once every two weeks, KFC, pizza etc. I have to read every label on everything, takes me 2-3 hours of shopping in one supermarket, get home and then I am puckered out.

Pamela Cameron Graff
Pamela Cameron Graff

I'm vegan, & I feel in the long run it cost, & convenience balance out.....The most important factor is preventing the slaughter of thousands if not millions of animals...

Heather Mosher
Heather Mosher

We must eat less than most of us have been. Smaller portion sizes....then the better quality foods do not become more expensive. We have the supersize mentality thrown at us at every turn and we try to eat to keep up with the portion sizes because we don't like to waste....eating from home is always better in controlling portion sizes and calorie intake

Michelle Peirce
Michelle Peirce

It costs more to eat healthy because the only real healthy foods are organic, and they cost quite alot more.

Joyce Felse
Joyce Felse

Considering what additives are in food now days you might want to cook from scratch.If you use just a small portion of meat or fish and larger portions of vegetables, rice, potatoes then it is not any more expensive than fast food and certainly a lot healthier.

Vanessa Hunter
Vanessa Hunter

A lot is to do with how kids are raised, we need to learn to tolerate sour and bitter tastes and to remain sensitive to sweet and salty tastes as we grow. If done right, you grow up to find the excess sugar in soft drink or too high levels of added salt repulsive. A donut shouldn't taste better than a well prepared salad. In fact it is the addiction to the fat-sugar chemical effect in the brain that makes us imagine we prefer those tastes to more complex flavourful fresh foods.

Vanessa Hunter
Vanessa Hunter

The expense is mainly in the better quality fruit and veg, organically grown and freshly harvested, and nice high antioxidant things like berries are so dear! Nutrients vary in types of farming practise, and the cheap stuff is so nutrient poor it's almost not healthy at all!

Anne Marie Barth
Anne Marie Barth

When I think of healthy food I think organic. Organic foods are extremely expensive.

See more comments…