Back to İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın!

"Lüferin avlanabilir boyunun 16 ile 18 santimetre arasına indirileceğini düşünüyorum."

dostlarım,

bugün gazetede AA kaynaklı ve Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven'e ait olduğu ifade edilen bir beyanat okudum, diyor ki, "Lüferin avlanabilir boy uzunluğu 14 santimetreden 20 santimetreye çıkarılmıştır. Buna tüm trol avcılarımızın riayet etmesi gereklidir. Balıkçıların buna tepkisi var. Ancak, Bakanlığımız ve balıkçılar arasında görüşmeler devam ediyor. Lüferin avlanabilir boyunun 16 ile 18 santimetre arasına indirileceğini düşünüyorum. Bu çalışma önümüzdeki günlerde netlik kazanır."

eldeki bilimsel verilere göre üreme alt boyu sularımızda en az 24 cm olan lüfer balığının geçtiğimiz 10 yıl boyunca 14 cm olarak uygulanan avlanma alt boyu neticesi 2002'de 25.000 ton olan lüfer avı miktarımız her yıl düşerek 2010'da 4.700 ton'a kadar gerilemiştir.

ekmek derdindeki balıkçılarımızın, günü kurtarma tasasıyla lüfer avlanma alt boyunun yükseltilmesine reaksiyon vermeleri çok doğaldır. zira rakamlar ortada. denizlerimiz çöle dönmüş durumda ve balıkçımızın ekmeğini kazanacağı tek balık belki de çinekop yani lüferin yavrusu, bugün! ancak av kalmadığında avcının da kalmayacağı unutulmamalıdır!

dolayısıyla sizleri lüferdeki boy değişikliğini savunmaya, balıkçının ancak balığı koruyarak korunabileceğini ifade etmeye davet ediyorum.

lütfen, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'ne, Duralı Koçak'a hitaben ([email protected]) bir mail düzenleyin ve sorun:

Samsun İl Tarım Müdürü Kadir Güven'in beyanatı doğru mudur?

lüfer balığının avlanma alt boyunda bir düşmeye sebep olacak bir çalışma, hem de iyileştirmenin üzerinden iki hafta geçmemişken, mevcut mudur?

hürmetlerimle,
D.

Defne Koryürek
Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar

+90 212 291 5320
+90 555 377 1673
İstiklal cad. 115
Garanti Han kat 3
Beyoğlu

1 comment

to comment