Back to İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın!

lüferde avlanma alt boyu 14 cm'den 20 cm'e yükseltildi

dostlarım,

hepimizin bildiği ve defa defa tekrar ettiği üzere, denizlerimizin tek tasası lüfer değil.

ancak lüfer gerek balıkçının kendi arasında, kendi çıkar grupları arasında, gerek akademik camiada ve gerekse de tüketici cephesinde denizlerin ve denizlerden sağlanan bereketin geleceğine dair önemli bir tartışma platformu yarattı.

Bakanlık bu platformun sesini, burada kaynayan kazanı duydu, ağır da olsa harekete geçti ve lüferin 14 cm olan avlanma alt boyunu 20 cm'e çıkartma kararı aldı.

Bakanlık 20 cm'e hangi bilimsel araştırmayı esas alarak karar verdi, elbette meraktayız. akademisyenlerimiz değerlendirmek üzere girecekler devreye, şüphesiz..

bizim "lüferde avlanma alt boyu en az 24 cm olmalı" dememize sebep verilerle, Bakanlık'ınki neden farklı, neden 20 cm'i imzaladı Bakan... adam gibi araştıracağız, yolu yok.

ama biz bu 20 cm kararını olumlu bir başlangıç sayıyoruz.

elbette, değerlendirme sonrası muhalefet hakkımızı koruyarak!

dostlarım,

1 Eylül itibarı ile devreye girecek 20 cm avlanma alt boyu ile beraber bir kaç husus var ki, takibimize ihtiyaç duyuyor:

- balıkçı bu av limitine riayet ede(bile)cek mi?
- 20 cm'in uygulaması ne kadar gerçekçi takip edilecek?
- yavru barbunlar gibi yavru lüferler, 14-16 cm çinekoplar görecek miyiz tezgahlarda?

yani, Bakanlık lüferin yokoluşunu bir işaret sayıp denizlere dair korumacı bir politika geliştirecek ve aldığı kararların denetlemesini de sıkı tutacak mı; yoksa bu karar kağıt üzerinde mi kalacak... biz, herkesden önce biz, takipçisi olmalıyız.

anlayacağınız "en az 24 cm demiştik biz", demekle kalmamalıyız. 20 cm'in doğru uygulamasının da takibinde olmalıyız, denetim zaaflarını tesbit ettiğimizde bizzat düdüğü çalmalı ve talep etmeliyiz..

zira biz, biz ki İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın dedik ve 14'den 20 cm'e çıkmasına sebep olduk, mücadelesini veririz, çıkması gereken neyse oraya çıkartmayı da başarırız.

yeter ki alınan kararların da takipçisi biz olalım.

yeter ki biz, herkesten önce biz, balığımıza sahip çıkalım.

muhabbetle,
D.

to comment