Sign the Petition to

ATAA - Assembly of Turkish American Associations

ATAA president Mehmet Celebi has demonstrated gross insensitivity and disrespect to the Turkish community who had exercised its civic right to free speech during Gezi Park protests.The peaceful Gezi Park protesters have been beaten, tortured, unfairly detained, and excessively sprayed by toxic gases. 
During the month of June, at least 4 people lost their lives, countless got injured and some ended up being permanently disabled by losing an eye. The police brutality against the people was documented and dissented by the Turkish legal community as well as the international human right organizations like Amnesty International.  Apart from dissenting this major violation of human rights, by his statements, Mr. Celebi betrayed Turkish American community he was supposed to represent. 

Signed,

TC Artemis Ozten

This petition closed over 4 years ago

How this will help

I condemn ATAA Baskani Mehmet Celebi's statements and denounce his presidency of ATAA. 

I demand his resignation.

Excerpt from: http://www.turkishny.com/special-news/56-special-news/127444-ataa-baska...

I condemn ATAA Baskani Mehmet Celebi's statements and denounce his presidency of ATAA. 

I demand his resignation.

Excerpt from: http://www.turkishny.com/special-news/56-special-news/127444-ataa-baskani-celebi-gosteriler-turkiyenin-abddeki-imajini-kotu-etkiledi#.UdytDfmsiSq

Çelebi, "Beni belki en çok üzen konulardan birisi şu olmuştur: Ben mekan ismi vermek istemiyorum ama benim çok zoruma gitti bu olay. Kuzey Amerika'da bir başkentte, hele hele Ermeni teröristlerin bir ataşemizi şehit ettiği, diplomatlarımıza saldırı yaptığı bir şehirde, Ermenilerin bile yapmadığı şeyi bizim toplum üyelerimiz kendi Büyükelçilerine yaptılar. Gidip Büyükelçi'nin rezidansının önünde gösteri yaptılar, inanın bu o kadar zoruma gitti ki bu kadar duyarsız kalındığı için, o arkadaşların protesto hakkına lafım yok, ama hissizliklerine ve düşüncesizliklerine üzüldüm" diye konuştu.

http://www.fidh.org/-turkey-278-

http://www.hrw.org/news/2013/06/18/turkey-weekend-police-abuse

http://humanrightsturkey.org/2013/05/31/take-action-now/

http://gezihukuku.org/

24 comments

to comment