Sign the Petition to

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر احمدی نژاد

بسمه تعالی

اطلب العلم ولو بالصین

احتراماً پیروی نامه سرگشاده قبلی اینجانبان با موضوع "اعتراض به قطع یک شبه و ناگهانی ارز مرجع برای دانشجویان غیربورسیه" که به امضا بیش از 3000 نفر از دانشجویان در خارج از کشور رسید، به استحضار حضرتعالی می‌رساند اعتراضات به این تصمیم نامعقول همچنان ادامه داشته و هر روز شاهد تجمع اعتراضی جمعی از دانشجویان و خانواده‌های آنان در مقابل بانک مرکزی، نهاد محترم ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی هستیم.

توجه حضرتعالی را به نکاتی‌ کلیدی درخصوص موضوع مورد اشاره جلب می‌کنیم:

- در سالیان گذشته، شاهد این بوده‌ایم که حضرتعالی در ملاقات‌های حضوری در اقصی‌نقاط کشور و همچنین در تماس‌های مکاتبه‌ای مردم، تمام تلاش خویش را برای رفع مشکل مردم، به‌کار بسته‌اید، زیرا بر این باور بوده‌اید که مردم، ولی‌نعمت مسئولین هستند. ما نیز به عنوان بخشی از مردم و ملت ایران، از حضرتعالی انتظار کمک در رفع کامل مشکل‌مان داریم. متاسفانه تاکنون مشکل قریب به ۵۰،۰۰۰ تن از دانشجویان خارج از کشور و خانواده‌های آنان حل نشده و نامه قبلی ما نیز که به امضای بیش از 3200 تن از دانشجویان خارج از کشور رسیده، از جانب شما بی‌پاسخ مانده است.

- تقاضامندیم بعنوان حداقل اقدام ممکن، نگاهی اجمالی به آمار فروش ارز در شش‌ماهه اول سال 1391 بیاندازید. مجموع فروش ارز در این مدت حدود 27 میلیارد دلار بوده است که ارز دانشجویی درصد ناچیزی (کمتر از 1.3 درصد) از کل فروش ارز را تشکیل می‌دهد. آیا این بهای اندک، نباید صرف حمایت از نخبگان، توسعه علمی کشور و انتقال علم و تکنولوژی به کشور شود؟ آیا این بهای اندک، ارزش رنجیده‌خاطر نمودن 50,000 تن از نخبگان کشور و خانواده‌های آنان را دارد؟

- متاسفانه از دید مسئولین محترم بانک مرکزی، تجار و دانشجویان در شرایط یکسان بسر می‌برند و لذا در تصمیم غیرمنطقی اخیر بانک مرکزی، نرخ تامین ارز هر دو قشر، نرخ ارز مبادله‌ای تعیین شده است! روشن است که تجار، به قصد کسب منفعت، در حال تجارت و خرید و فروش هستند و در واقع نرخ ارز برای آنان توفیری ندارد، زیرا هدف، کسب سود است. درحالیکه هدف دانشجو، کسب سود نیست و صرفاً درپی تامین مخارج خویش در راه کسب علم است. شایان ذکر است اغلب ما از قشر متوسط به پائین جامعه هستیم که با بخشنامه‌های جدید بانک مرکزی، به وضعیت « نه در غربت، دلم شاد و نه رویی در وطن دارم » دچار شده‌ایم، زیرا با وضعیت موجود، نه توان تامین مخارج ادامه زندگی در کشور خارجی را داریم، و نه روی بازگشت با دستانی خالی.

- از اظهارنظر برخی از مسئولین، بسیار گله‌مندیم. برخی فرموده‌اند: «ما تعهدی نسبت به دانشجویان غیربورسیه نداریم». ذکر دو نکته ضروری به نظر می‌رسد:
1- دانشجویان غیربورسیه، با درنظر گرفتن برخورداری از ارز دولتی به نرخ مرجع، اقدام به ادامه تحصیل در خارج از کشور نموده‌اند. بسیاری از این دانشجویان نیز در سالهای قبل و با توجه به نرخ بازار آزاد در آن مقطع (1000 تا 1100 تومان) تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور گرفته‌اند.
2- دولت محترم جمهوری اسلامی ایران در قبال تمامی شهروندان ایرانی در اقصی نقاط جهان مسئولیت دارد، زیرا اینان تبعه کشوری به نام جمهوری اسلامی ایران هستند.
لذا، خواهشمندیم به مسئولین تحت امر، گوشزد بفرمائید قبل از ایراد سخن و اتخاذ تصمیم، اندکی اندیشه نموده و خویش را در آن‌‌سوی میز مسئولیت و در جایگاه مردم، در غربت تصور نمایند.

- جناب آقای بهمنی، رئیس محترم بانک مرکزی، اظهار فرموده‌اند که ارز مرجع صرفاً به «دانشجویان بورسیه» قابل پرداخت است. این درحالیست که اصولاً نرخ فروش ارز برای «دانشجویان بورسیه» اهمیتی ندارد، زیرا آنان ارز را «خریداری» نمی‌کنند! این دسته از دانشجویان عزیز (که به نوبه خود تمام تلاششان را در راستای کسب علم به کار بسته‌اند، البته با خاطری فارغ از نرخ ارز)، ارز را از وزارت محترم علوم و یا وزارت محترم بهداشت «دریافت» نموده و در ازای آن، مبلغی به ریال به بانکها پرداخت نمی‌کنند! لذا، جای سوال و تاسف دارد که رئیس کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، چطور و با چه فلسفه‌ای، سخنانی چنین ابتدایی و غیرکارشناسی اظهار می‌فرمایند؟

- امروز و در این برهه از تاریخ، ما دانشجویان خارج از کشور، خود را در حال نبرد در خط مقدم جبهه مبارزه با استکبار، می‌دانیم. هدف شوم دشمنان ملت ایران، نگاه‌داشتن ایران اسلامی در فقر تکنولوژیکی و علمی است. دشمنان در این راستا، از حربه‌های گوناگونی برای مبارزه استفاده می‌کنند که از جمله آنها، می‌توان به: سخت‌گیری غیرمنطقی و حتی خودداری از اعطای پذیرش به دانشجویان مستعد ایرانی، خودداری از اعطای ویزا، عدم اعطای خوابگاه برای تنگ کردن عرصه بر آنان و... اشاره کرد. دانشجویان اما، متعهد به هدفشان هستند و در این راه، نیاز به حمایت دارند. قطع حمایت از دانشجویان، سرگردانی و تحلیل رفتن آنها و نهایتاً ناچار کردن آنها به انصراف از تحصیل و بازگشت به ایران، هدف دشمن بوده و هست و لذا قطع ارز دانشجویی، بازی در جبهه دشمن است. به زعم ما، یکی از وظایف دولت خدمت‌گزار، سرمایه‌گذاری برای شکستن سدهای تحریم، خصوصاً در زمینه‌ علمی و دانشگاهی است.

- از شما گله‌مندیم که به این موضوع، عنایتی مبذول نفرموده‌اید. همچنین از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز گله‌مندیم، چرا که بعضا با پراکندن شایعه قطع ارائه ارز دانشجویی و رایزنی و تلاش جهت تحقق این امر، ضربه سهمگینی به ما و به کشور وارد نمودند که آثار این امر شوم در آینده بسیار نزدیک نمایان خواهد شد. از سایر نمایندگان محترم مجلس نیز به عنوان نیروی قانون‌گذار و ناظر کشور گله‌مندیم، زیرا در جلوگیری از گسترش شایعه و همچنین در رفع این فاجعه و حمایت از دانشجویان، اقدام موثری صورت نداده‌اند و ترجیح داده‌اند سکوت اختیار کرده و نظاره کنند. تعجب می‌کنیم که چرا دولتمردان و کارشناسان ایران سکوت کرده‌اند، تعجب می‌کنیم که چرا هیچ‌کس تعجب نمی‌کند و کسی‌ به یاری این خیل عظیم از نخبگان و آینده‌سازان کشور نمی‌‌شتابد؟

- بر کسی‌ پوشیده نیست که نظام بانکی‌ ایران نیز همانند نظام بانکی سایر کشور‌ها از مشکلات و نواقص عاری نیست و هستند قلیل افرادی که در گذشته از این نواقص، سوءاستفاده نموده و با وجود بهره‌مندی از حمایت مالی (Fund)، ارز دانشجویی دریافت نموده‌اند. ولی‌ این امر، عذر مناسبی برای این نیست که به‌جای رفع مشکل نظارتی، به‌یکباره جیب دانشجویان نیازمند را نیز خالی‌ نگاه داشت و به‌جای تقویت بسته‌های حمایتی، بر مشکلات مالی و روحی آنان افزود.در اکثر قریب به اتفاق دانشگاههای جهان، در صورت برخورداری دانشجو از حمایت مالی (Fund یا Grant)، این نکته در نامه اشتغال به تحصیل قید می‌گردد. لذا جهت جلوگیری از سوءاستفاده، به سادگی می‌توان از ارائه ارز دانشجویی به این دسته از دانشجویان خودداری کرد. قریب به اتفاق دانشجویان (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) از حمایت مالی برخوردار نیستند، اما درصورت برخورداری از حمایت مالی، همانگونه که پیشتر ذکر شد، این موضوع در گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو ذکر می‌شود یا از طرق دیگر قابل شناسایی است. لذا نحوه نظارت بر سوءاستفاده بسیار ساده و عملی است.

- تمامی این مشکلات در حالی‌ اتفاق افتاده‌اند که، بنا به فرموده مدير كل محترم اداره بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم، «عليرغم اينكه از این اداره كل، توقع مسئوليت دانشجويان عزيز خارج از كشور است، متاسفانه در خصوص تصميمات اخير راجع به ارز دانشجويي، از اين اداره كل، نظر و يا پيشنهادي خواسته نشده است». ای‌کاش قبل از اتخاذ تصمیمات کلان و تاثیرگذار درخصوص نخبگان کشور، نظر مسئولین و کارشناسان مربوطه نیز مدنظر قرار می‌گرفت. ما همچنان معتقدیم آسیب قطع ارائه ارز دانشجویی (به نرخ اصلی و مرجع) بر کشور، بسیار گسترده‌تر و پرهزینه‌تر از صرفه‌جویی اندک ۱ درصدی (از فروش ارز) است که معادل واردات عروسک‌های چینی است.

- دانشجویان بسیاری درحال‌حاضر، تهی از منابع مالی، در دیار غریب، چشم امید به خانواده‌های نامه به دست خود در ایران بسته‌اند و ناگهان با قطع ارائه ارز دانشجویی مواجه شده اند! بارها از حضرتعالی شنیده‌ایم که «مشکلی در تامین ارز نداریم». علت قطع حمایت اندک از نخبگان کشور چیست ؟!

- در بسیاری از کشورها، دانشجویان اجازه کار ندارند و در برخی دیگر، این اجازه، محدود است و لذا دانشجویان نمی‌توانند از محل کار کردن قانونی، مخارج زندگی خود را تامین نمایند. مشکل زبان کشور میهمان نیز مانع مهم دیگری برای کار قانونی است. لذا، درصورت ناچاری، دانشجویان مجبورند به کارهای غیرقانونی یا «سیاه» (Black Work) روی آورند که درصورت دستگیری توسط پلیس، تبعات بدی را برای آبروی ایران در پی خواهد داشت و باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ سیاسی و اقتصادی برای سفارتخانه های ایران در کشور میهمان و همچنین دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد شد. لذا بهتر است قبل از اتخاذ ناگهانی و احساسی هرگونه تصمیم، تبعات آن را ارزیابی و به آن اندیشید.

- همچنین بیم آن را داریم که تحصن و تجمع دانشجویانی که در اثر این تصمیم با مشکلات مالی مواجه شده‌اند، در مقابل سفارتخانه‌های ایران درسراسر جهان، در شرایط کنونی‌ تحریم‌ها و تبلیغات منفی‌ علیه ایران، سوژه تبلیغاتی جدیدی برای رسانه‌ها فراهم آورد.

لذا از حضرتعالی و سایر مسئولین عزیز کشور، تقاضامندیم که با توجه به فوریت و اهمیت موضوع، دستور فرمائید در اسرع وقت، نسبت به رفع مشکل، با اتخاذ تصمیم منطقی و مشفقانه جهت ادامه تامین ارز دانشجویان به روش سابق و با "نرخ مرجع"، اقدام فرمایند. انشاالله با همکاری مسئولین عزیز کشور، شاهد رفع هرچه سریعتر مشکلات پدیدآمده باشیم و فرصت استفاده از این پتانسیل علمی‌ و فرهنگی‌ جوانان کشور را به تهدید عملی و سیاسی تبدیل ننماییم.

ضمناً همانگونه که یادآور شدیم، تامین ارز دانشجویی به نرخ سابق و مرجع، هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری میان‌مدت یا کوتاه‌مدت جهت توسعه علمی کشور و غلبه بر تحریم‌های علمی است. لذا خواهشمندیم علاوه بر رفع مشکل کنونی، تدبیری اتخاذ فرمائید تا در آینده شاهد بروز مجدد این اتفاقات ناگوار برای دانشجویان نباشیم و حداقل "تصمیمات تا مدتی‌ معلوم دستخوش تغییرات نشوند".
به پیوست، نامه قبلی ما که به امضای بیش از ۳۲۰۰ تن از دانشجویان شاغل به تحصیل خارج از کشور رسیده، حضورتان ایفاد می‌گردد.

با تشکر
جمعی از دانشجویان ایرانی خارج از کشور

رونوشت :
- نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج از کشور
- کمیسیون محترم آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی
- کمیسیون محترم اقتصادی مجلس شورای اسلامی
- رئیس کل محترم بانك مركزي جمهوری اسلامی ایران
- معاون محترم ارزي بانك مركزي جمهوری اسلامی ایران
- مدیر محترم بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم تحقیقات و فن آوری
- معاون محترم امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فن آوری
- مدیر محترم امور دانشجویی و بورس‌های وزارت امور خارجه
- شورای محترم عالی امور ایرانیان خارج از کشور
- وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی
- خبرگزاری‌های محترم داخلی

Signed,

Mohsen Koolaji

This petition closed over 5 years ago

How this will help

خبر مهم و فوری---> سلام دوست عزیز، ممنوع از مشارکت شما در جمع آوری اولین طومار اعتراضی به تصمیم جدید بانک مرکزی مبنی بر قطع ارز مرجع دانشجویی برای دانشجویان غیر بورس. نامه اول ما توانست بیش از...

خبر مهم و فوری---> سلام دوست عزیز، ممنوع از مشارکت شما در جمع آوری اولین طومار اعتراضی به تصمیم جدید بانک مرکزی مبنی بر قطع ارز مرجع دانشجویی برای دانشجویان غیر بورس. نامه اول ما توانست بیش از ۳۲۰۰ امضا جمع‌آوری، و در بیش ۱۰ خبرگزاری معتبر داخلی‌ به چاپ رسد. تاثیر نامه غیر قابل باور بود، و در بین سیاستمداران ایران و مسئولین اقتصادی توانست زبان گویای ما دانشجویان و امضا کنندگان باشد. همانطور که میدانید، در داخل ایران دوستان دانشجو هر روزه در مقابل بانک مرکزی، مجلس، و ریاست جمهوری تجمع میکنند که البته تعدادشان کم است و نیاز به کمک ما دارند. با توجه به موفقیت نامه قبلی، و اعتراضات داخل ایران، و اتفاقات اخیر نیاز به یک نامه دیگر احساس میشود. لینک زیر متن نامه دیگریست که تهیه شده است. موفقیت نامه جدید به همکاری فوری شما در حمایت از دوستان داخل، امضا، مشارکت و به اشتراک گذاری این نامه درفیسبوکتون با کسانی که می شناسید نیازمند است. امید است تا پایان روز دوشنبه ۲۴ مهر، بتوانیم رکورد جدیدی از مشارکت، یکپارچگی، و اعتراض را به نمایش بگذاریم و وظیفه کوچک خویش در حمایت از دوستان در ایران را به انجام برسانیم

نکته: اگر مایل بودین, پس از امضا ، و به هنگام اشتراک گذاری این نامه، همین متن رو کپی وپیست کنید
متن نامه چپ چین هست که قبل از ارسال اصلاح خواهیم کرد
به هنگام ارسال دعوتنامه برای دوستان خویش، شما محدودیت ۲۵ نفر برای هر ایمیل دارید، و میتوانید با کلیک مجدد روی آیکان "اینوایت" مجددا دوستان دیگر خویش را نیز دعوت نمایید

با تشکر

لینک مستقیم نامه: http://www.causes.com/actions/1692814

68 comments

to comment