Sign the Petition to

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران آقای دکتر محمود احمدی نژاد

با سلام

احتراما به استحضار می‌رساند اینجانبان امضاکنندگان ذیل، که همگی در حال تحصیل در خارج از کشور میباشیم، به نمایندگی از دانشجویان غیربورسیه شاغل به تحصیل در خارج از کشور، به‌شدت به تصمیم جدید و یک شبه بانک مرکزی مبنی بر قطع ارائه ارز دانشجویی معترض بوده و از آن مقام عالی درخواست عاجزانه جهت تجدید نظر در این زمینه داریم .

نکات زیر جهت استحضار حضرتعالی و سایر تصمیم‌گیرندگان و سیاستگذاران ارزی کشور از جمله اعضای محترم شورای عالی پول و اعتبار، کمیسیون محترم اقتصادی مجلس، وزارت محترم امور اقتصادی و دارایی و بانک محترم مرکزی به عرض می‌رسد:

ما دانشجویان، شرایط سخت اقتصادی تحمیلی به کشور را درک نموده و همواره اعتراض خویش در مورد برخورد دوگانه با جمهوری اسلامی ایران را به گوش جهانیان رسانیده‌ایم، ولی همچنان معتقدیم که تحریم‌ها را باید به فرصت‌ها بدل کرد و قطع یک‌شبه و ناگهانی ارز دانشجویی و یا حتی شایعه آن، رنج و شکنجه مضاعفی است بر دوش دانشجویان سختکوش و مستعد ایرانی در این برهه زمانی خاص، که کشور بیش از پیش نیازمند تولید علم و فن آوری است. چندی است که اظهار نظرهای شخصی مسٔولان، دلهره، تشویش و اضطراب را به جان دانشجویان در غربت تحمیل می‌نماید. در شرایطی که ما سال‌های متمادی است که دغدغه تولید علم و پر آوازه نگاه داشتن نام ایران عزیز را داشته ایم و پیشرفت علمی چشمگیر ایران اسلامی را سبب شده‌ایم و اساتید آینده دانشگاههای ایران عزیز خواهیم بود، اینگونه تشویش‌ها مانع تمرکز بر کسب دانش و تولید علم شده‌اند. همانگونه که مستحضرید، حتی در دوران پرمشقت جنگ تحمیلی نیز دانشجویان ایرانی اینگونه مورد بی مهری مسئولین قرار نمی‌گرفتند و به هر طریق ممکن ارز موردنیاز آنها تامین می‌شد، تا مبادا ایادی غرب که همچون گرگان گرسنه برای این قشر تحصیلکرده دندان تیز کرده‌اند، لحظه‌ای چشم طمع به آنان بدوزند.

شایان ذکر است درحال‌حاضر، دانشگاه‌های داخلی به هیچ‌وجه، ظرفیت و امکانات (نرم‌افزاری و سخت‌افزاری) کافی جهت پذیرش دانشجویان ایرانی خارج از کشور را ندارند (اظهار نظر مسئولین محترم وزارت محترم علوم، گواه این مدعاست) و تامین ارز دانشجویی تنها راه حمایت از این دانشجویان مستعد و توانمند است که با وجود رقابت سنگین از سراسر کشورها، قادر به کسب پذیرش از دانشگاههای معتبر و پیشرفته خارجی شده‌اند. اکثر این دانشجویان، مایل به بازگشت به میهن و ارائه خدمت به موطن و هموطنان خویشند. تمامی این دانشجویان که بیشتر آنان از قشر متوسط جامعه هستند، در نیمه راه تحصیلی خویش‌اند و چنانچه ارز دولتی از آنان سلب گردد، قادر به ادامه تحصیل نخواهند بود و این ضربه سهمگینی به آبروی ایران عزیز است و موجبات تبلیغات منفی رسانه‌های خارجی وابسته و خوراک خبری اینگونه رسانه‌ها را فراهم خواهد نمود. همچنین سرمایه‌گذاری‌ای که تاکنون دولت محترم درخصوص تامین ارز موردنیاز این دانشجویان انجام داده است، بی‌ثمر خواهد بود. سوال مهم این است که درقبال ترک تحصیل و سرخوردگی جوانان مستعد و برومند ایران عزیز که مقام معظم رهبری به حق آنان را سرمایه‌های میهن اسلامی و سفیران فرهنگی ایران خواندند، چه کسی مسئول و پاسخگو خواهد بود؟ آیا با این تصمیم، زمینه دلسردی این جوانان از نظام فراهم نمی‌شود؟

مشکلات ما در خارج از کشور بسیارند، تقاضای ما به عنوان سفیران فرهنگی ایران عزیز از حضرتعالی این است که اجازه ندهید بی‌درایتی‌های برخی از مسئولین در تصمیم‌گیری غیرکارشناسی، یک‌جانبه و نسنجیده، ضربه سهمگینی را بر خیل دانشجویان ایرانی وارد کند. حضرتعالی به‌عنوان شخصیتی تحصیل‌کرده، دانشگاهی و فرهیخته، همواره داعیه‌دار کمک به دانشجویان بوده اید و سکوت جنابعالی در این برهه زمانی برای ما دانشجویان بسیار پرهزینه، غیر‌قابل‌قبول و جبران‌ناپذیر است. چگونه می‌توان خود را راضی کرد که چنین فاجعه‌ای برای هموطنان‌ ما رخ دهد، درحالیکه حتی کشورهای همجوار ایران برای ادامه تحصیل شهروندان خویش از هیچ گونه اقدامی فرو نگذاشته و غالبا دانشجویان‌شان را به‌عنوان سفیران علمی خویش، با اعطای بورس کامل، روانه سایر کشور می‌نمایند و اینگونه است که شاهد انتقال علم و تکنولوژی به کشورهایشان هستیم. آیا منطق حکم می‌کند که در شرایطی که هر روز تحریم‌های تازه‌ای علیه کشور عزیزمان وضع می‌شود، خودمان نیز در زمینه همکاری‌های علمی، خودمان را تحریم کنیم؟ یا با حمایت از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، زمینه دور زدن تحریم‌ها و انتقال علم و تکنولوژی‌های نوین را فراهم کنیم؟ آیا به پشتوانه علم همین جوان‌ها نمی‌توان تهدید‌ را بدل به فرصت کرد؟ آیا مهمترین ابزار در بی‌اثر کردن تحریم‌ها، علم نیست؟

ما اعتقاد داریم که حتی اندیشه قطع ارائه ارز دانشجویان در شرایط اقتصادی و ارزی فعلی ایران، فاجعه‌ای تاریخی و جبران‌ناپذیر است و به مانند قطع مستمری بازنشستگان تلقی میشود. می‌دانیم که فلسفه ارائه ارز دانشجویی، انجام اقدام حمایتی بوده است و لذا با درنظر گرفتن افزایش اختلاف قیمت ارز آزاد و ارز دانشجویی در شرایط فعلی، ضرورت حمایت از دانشجوی ایرانی در خارج از کشور بیشتر نمایان می شود!

همچنین معتقدیم صدمه‌ای که قطع ارائه ارز دانشجویی به ایران اسلامی وارد می‌نماید، بسیار گسترده‌تر و پرهزینه‌تر از صرفه‌جویی اندک ۱ درصدی (از درآمد ارزی کشور) است که معادل گردش مالی واردات عروسک چینی است. این اقدام عجولانه باعث تشویش بازار و افزایش قیمت ارز آزاد می‌گردد که با سیاستهای دولت محترم دهم مغایر است و در این برهه زمانی حساس، خوراک خبری رسانه‌ها جهت تضعیف و انتقاد از سیاستهای اقتصادی دولت را فراهم خواهد کرد.

ما همچنین معتقدیم که مسولیت مستقیم تمامی مشکلات و آسیب‌های ناشی از این تصمیم نابخردانه، برعهده مسولین سیاسی و اقتصادی کشور خواهد بود. ای‌کاش مسئولین محترم حتی برای لحظاتی، خود را در جایگاه و شرایط دانشجویان غریب تصور می‌کردند، تا شاهد تصمیماتی این‌چنین نسنجیده، عجولانه و فاجعه‌بار نمی‌بودیم. شاید آن‌گاه مسئولین عزیز قادر به درک عمق مشکلاتی که برای ما ایجاد می‌شود، می‌شدند.

لذا بسیار عقلانی‌تر است که دولت محترم در پرداخت ارز دانشجویی بیش از پیش عزم خود را جزم نماید، این هزینه را سرمایه گذاری میان‌مدت برای ارتقاء علمی و تحقیقاتی کشور دانسته و منابع مالی مکفی را در اختیار بانک‌ها برای پرداخت ارز دانشجویان قرار دهد تا برخلاف گذشته، شاهد گلایه و دلخوری دانشجویان در خصوص دریافت سهمیه ارزی خود نباشیم و با تسهیل و روان‌سازی فرآیند دریافت ارز دانشجویی بخصوص در بانکها و نظارت بر حسن عملکرد آنها، دلگرمی جوانان برومند ایران عزیز را شاهد باشیم. امیدواریم زین‌پس، تصميم‌گيري‌هاي مربوط به قشر تحصيل‌کرده، با تعقل و استدلال منطقي صورت پذیرد.

در پایان، از همکاری و مساعدت شما کمال تشکر را داریم.

جمعی از دانشجویان ایرانی خارج از کشور

رونوشت :
- نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج از کشور، جهت استحضار
- ریاست محترم بانك مركزي جمهوری اسلامی ایران، جهت استحضار
- معاون محترم ارزي بانك مركزي جمهوری اسلامی ایران، جهت استحضار
- ریاست محترم اداره بورس و امور دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری، جهت استحضار
- ریاست محترم سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فن آوری، جهت استحضار
- ریاست محترم اداره امور دانشجویی و بورس ها، وزارت امور خارجه، جهت استحضار
- شورای محترم عالی امور ایرانیان خارج از کشور، جهت استحضار
- وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، جهت استحضار
- کمیسیون محترم آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، جهت استحضار
- کمیسیون محترم اقتصادی مجلس شورای اسلامی، جهت استحضار
- خبرگزاری های محترم داخلی، جهت استحضار

Signed,

Mohsen Koolaji

This petition closed almost 8 years ago

How this will help

سلام دوست عزیز، لطفا در جمع آوری این طومار اعتراضی به تصمیم جدید بانک مرکزی مبنی بر قطع ارز دانشجویی برای دانشجویان غیر بورس با امضا خودتون مشارکت کنید . این نامه در مورد ما دانشجویان، در مورد...

سلام دوست عزیز، لطفا در جمع آوری این طومار اعتراضی به تصمیم جدید بانک مرکزی مبنی بر قطع ارز دانشجویی برای دانشجویان غیر بورس با امضا خودتون مشارکت کنید . این نامه در مورد ما دانشجویان، در مورد مشکلاتی که برای ما و خانواده هامون پیش میاد چه تحصیلی‌ و چه مالی هست که به صورت محترمانه و رسمی‌ به ریاست جمهوری، وزارت علوم و چندین خبر گذاری مجاز مثل تابناک و الف که قبلاً هم در این مورد چند بار مطلب نوشته بودند تحویل خواهد شد. هیچ مشکلی‌ هم واسه هیچ کدوممون ایجاد نخواهد شد، چون فقط درخواست میدیم، و اونا رو از مشکلات خودمون آگاه می‌کنیم. ما فکر میکنیم که این نامه از دست رو دست گذاشتن بهتره، و اگه خودمون به فکر خودمون نباشیم، یقینا دیگران هم نخواهند بود. از همه مهم تر اینکه امضا، مشارکت و به اشتراک گذاری این نامه درفیسبوکتون با کسانی که می شناسید در موفقیت این نامه نقش حیاتی داره . با تشکر

نکته: - اگر مایل بودین, پس از امضا - همان نام و محل تحصیل - و به هنگام اشتراک گذاری این نامه، همین متن رو کپی وپیست کنید.

متن نامه چپ چین هست که قبل از ارسال اصلاح خواهیم کرد.

Direct Link to Share: http://www.causes.com/actions/1688801

56 comments

to comment